صندوق سرمایه‌گذاری جسورانه فناوری بازنشستگی
شماره ثبت نزد سازمان بورس و اوراق بهادار ۱۱۶۰۳
شماره ثبت نزد مرجع ثبت شرکت‌ها و موسسات غیرتجاری ۴۵۴۰۷
اهداف صندوق

 

 

 

 

اهداف و الزامات هاي سرمايه گذاري

 هدف از تشکیل صندوق جمع‌آوری منابع مالی و سرمايه‌گذاري در اوراق مالکیت اشخاص حقوقیِ با موضوع فعاليت در پروژه‌های فکری و نوآورانه در زمينه‌هاي فناوری مالی با تمرکز بر فناوری بیمه‌ای و خدمات فاوای مورد نیاز صندوق‌های بازنشستگی به منظور به بهره‌برداری رساندن و تجاری‌سازی دارایی‌های یاد شده می‌باشد. صندوق مانده وجوه خود را می‌تواند به اوراق بهادار با درآمد ثابت، سپرده‌ها و گواهی سپرده بانکی تخصیص دهد. خصوصيات و جزئیات موضوعات سرمایه­ گذاری و حد نصاب‌های مربوطه در امیدنامه ذکر شده است.

 ايجاد اين صندوق سبب خواهد شد که بخشي از سرمايه‌گذاران حقوقی یا حقيقي، بتوانند پرتفوي خود را با حضور در سرمايه‌گذاري در صنايع نوظهور و فن‌آوري‌هاي پيشرفته، تنوع بخشند. این صندوق با تشکیل کمیته سرمایه گذاری شامل افراد مجرب و متخصص به‌صورت تخصصي و متمرکز به فعاليت در حوزه‏ های فوق مي‌پردازد و زمينه موفقيت بيشتري را نسبت به سرمایه گذاری مستقیم فراهم می نماید. به عبارت بهتر صندوق سرمايه‌گذاري جسورانه فناوری بازنشستگی اين امکان را براي سرمايه‌گذاران فراهم مي‌آورد که بدون درگير شدن در چالش‌ها و پيچيدگي‌هاي صنعت سرمايه‌گذاري مخاطره‌پذير از مزايا و منافع آن برخوردار شوند.

نکته دیگر در رابطه با این نوع از سرمایه گذاری ها آن است که سرمایه گذاری در این حوزه ها معمولا با دید بلندمدت صورت گرفته و با ریسک نسبتا زیادی همراه است. بنابراین معمولا سهم کمي از پرتفوی سرمایه گذاران به این حوزه تخصیص می یابد. 

الزامات سرمایه گذاری

 سرمایه‌گذاری‌های اصلی صندوق در دوره سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد و پس از آن در صورت نیاز، صرفاً سرمایه‌گذاری‌هایی جهت اجرای تعهدات و تکمیل سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته در دوره سرمایه‌گذاری قابل انجام است. در سرمایه‌گذاری در شرکت‌های سرمایه‌پذیر، محدوديت‌هاي زیر لحاظ می‌گردد:

·       ‌با توجه به اين که صندوق تحت قوانين جمهوري اسلامي ايران و سازمان بورس و اوراق بهادار به فعاليت مي‌پردازد، زمينه‌هايي که طبق اين قوانين قابل سرمايه‌گذاري نيستند موضوع فعاليت صندوق نخواهند بود. به علاوه صندوق در صنايعي خارج از آن چه در هدف سرمايه‌گذاري تعريف شده ورود نخواهد کرد.

·      به منظور  کاهش ريسک سرمايه‌گذاري بيش از 35 درصد منابع مستقیم صندوق در يک شرکت خاص سرمايه‌گذاري نمي‌شود. تنها يک شرکت مي‌تواند بدون رعايت نصاب فوق تا 45 درصد منابع مستقیم صندوق را به خود تخصيص دهد.

·   به منظور تنوع بخشي به سرمايه‌گذاري­ها، راهبرد اصلي صندوق خودداري از تبديل شدن به سهامدار اکثريت درvشرکت­ها و محدود ماندن به سقف 49 درصدي در سهامداري است. اين صندوق سعي مي­کند در صورت نياز به حجم بالاي سرمايه‌گذاري، سرمايه‌گذاري را با همراهي صندوق‌ها و سرمايه‌گذاران ديگر به صورت سنديکايي انجام دهد و ريسک خود را کاهش دهد. صندوق مجاز است تنها در دو شرکت با تصويب هيئت مديره بيش از سقف تعيين‌شده سرمايه‌گذاري نمايد.

·        حداقل 30 درصد از منابع صندوق به منظور تأمين نيازهاي سرمايه‌اي آينده شرکت‌هاي سرمايه‌پذير به صورت نقد يا در قالب اوراق در دوره سرمایه‌گذاری نگهداري مي‌شود و در صورتي که علی‌رغم تأدیۀ وجوه مطابق جدول فراخوان مذکور در بند 5 امیدنامه  اين مقدار به کمتر از 20 درصد برسد از طريق فراخوان مدیر به سرمایه‌گذاران حداقل تا کف تعيين‌شده تأمين مي‌گردد.

·         صندوق در شرکتي سرمايه‌گذاري نخواهد کرد که در نتيجه سرمايه‌گذاري آن به صورت مستقيم و غيرمستقيم بيش از 35 درصد از منابع صندوق جذب آن شرکت شود و يا در دو سال گذشته مجموع منابع جذب شده از صندوق و ديگر سرمايه‌گذاران بيش از 40 درصد از منابع صندوق باشد.

·      صندوق براي سرمايه‌گذاري‌هاي خود وام دريافت نخواهد کرد، مگر به صورت کوتاه‌مدت و مطابق با محدوديت‌هاي مندرج در اساسنامه

·       صندوق از دارايي‌هاي خود وام نخواهد داد، مگر آنکه با هدف سرمایه گذاری در سهام پرداخت شده باشد.

·       صندوق به عنوان متعهد پذيره‌نويسي فعاليت نخواهد کرد.